X
تبلیغات
رایتل

kurdistan HSE

سایت تخصصی ایمنی، بهداشت صنعتی و سیستم های مدیریتی

ایمنی در پزشکی

اخبار داغ هفته :
 

سونوگرافیهای سه بعدی برای جنین خطرناک است

 

 


 

شیراز- استاد بخش رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: دستگاه‌های سونوگرافی سه وچهاربعدی با استفاده ازیک محفظه و ارسال امواج مافوق صوت از سه زاویه مختلف به درون بدن، تصاویر سه بعدی از احشای درونی بدن تهیه می‌کند. اما این دستگاه درهنگام تصویر برداری از جنین ممکن است خطراتی همچون آسیب رساندن به حلزون شنوایی جنین داشته باشد.

دکتر محمد مهدی آرسته اظهار داشت:

دستگاه‌های سونوگرافی سه و چهار بعدی بیشتر در موارد غیر ضروری و برای مادران باردار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر خلاف تصور مردم در مورد بی‌ضرر بودن این دستگاه، همواره احتمال بروز خطر برای جنین وجود دارد.

وی گفت: این دستگاه برای گرفتن تصویر واضح ازحداکثرانرژی استفاده می‌کند واین امر می‌تواند در صورت استفاده‌های نامناسب و غیر ضروری، آسیب‌های جبران ناپذیری بر بدن جنین وارد کند. چنانچه این دستگاه به میزان زیاد بر روی شکم مادر نگه داشته شود همانند مایکروویو عمل کرده و حتی می‌تواند مایع آمنیوتیک یا کیسه آب اطراف جنین را گرم کرده و بافتهای بدن وی را دچار آسیب کند.

او افزود: بر اساس موارد گزارش شده، در زیر پوست جنین‌هایی که به هر دلیلی بعد از انجام سونوگرافیهای سه یا چهار بعدی سقط شده‌اند، حباب‌های هوا مشاهده شده و تاول‌های پوستی داشته‌اند. طی مطالعات مختلف نیز ثابت شده است به دلیل انرژی بسیار بالا، امکان بروز آسیب جدی به حلزون شنوایی جنین وجود دارد.

دکتر آرسته اضافه کرد: ضرورت استفاده از این نوع سونوگرافیها در مواردی بسیار محدود مانند تشخیص لب شکری یا بیماریهای استخوانی جنین است و بیان داشت: در همه این موارد می‌توان در مرحله نخست سونوگرافی معمولی انجام داد و در صورت صلاحدید پزشک متخصص، سونوگرافیهای سه یا چهار بعدی تجویز می‌شود.

این استاد بخش رادیولوژی اظهار داشت: به دلیل آموزش‌های انجام شده در اروپا و آمریکا، مادران باردار حتی حاضر به انجام سونوگرافیهای معمولی هم نیستند و در کشور انگلستان هم حداکثر یک بار و برای تعیین تاریخ زایمان، سونوگرافی انجام می‌شود. در کشوری مثل آمریکا حتی این یکبار هم از طرف مادران تقاضا نمی‌شود. این در حالی است که در ایران، در طول دوره بارداری، چندین بار سونوگرافی انجام می‌شود که اغلب به اصرار مادر و برای تعیین جنسیت جنین می‌باشد در صورتی که ضرورتی در انجام این امر وجود ندارد.

وی ادامه داد: هم اینک به سبب عدم آگاهی نسبت به خطرات جدی این نوع سونوگرافیها، مادران اغلب برای تعیین جنسیت جنین یا تهیه عکس سه بعدی برای استفاده در آلبوم، اقدام به انجام این نوع سونوگرافی می‌کنند.

منبع خبر: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران - ایرنا    

 

 

 
درمانهای هفتگی :
 
روشهایی برای ایجاد آرامش در بیماران افسرده
 

 

 

ایجاد آرامش در بیماران افسرده بخشی از درمان بیماری است. برعکس، اضطراب و تشویش حال بیمار را بدتر می‌کند. بعضی افراد فکر می‌کنند که با استراحت در جلوی تلویزیون به آرامش می‌رسند در صورتی که اینطور نیست. برای رسیدن به آرامش نیاز به روشهای تمرکزی است. در این مطلب می‌خواهم بعضی از این روشها را بطور خلاصه بیان کنم.

1-  شنیدن موسیقی ملایم: فکر نمی‌کنم نیازی به توضیح این روش باشد. موسیقی ملایم با تاثیر گذاری بر روی سیستم اعصاب مرکزی باعث شل شدن عضلات و رفع اسپاسم می‌شود.

2-    قدم زدن در محیطی خلوت: با عرض شرمندگی، در تهران سراغ این محیطها نروید که یافت می‌نشود. خوش بحال ساکنین شهرستانها که از این بابت بی نیاز هستند.

3-  صرف وقت در یک حمام گرم: بخصوص اگر حمام وان داشته باشد، لحظات آرامش بخشی را می‌توان در حمام به سر برد. بهتر است این زمان بین نیم تا یک ساعت باشد. در طول این زمان مشخص بهتر است مطالب غیر درسی یا شغلی مطالعه شود. مطمئنا بهترین متنی که می‌توان در این زمان مطالعه کرد کتاب قرآن است.

4-  تمرکز فکر یا تصورات هدایت شده: راههای متعددی برای تمرکز وجود دارد. بعضی از این راهها آموختنی هستند و برخی سرشتی. روش کلی آن به این صورت است که سعی کنید در یک فضای آرام، فکر خود را آزاد و فقط به یک موضوع معطوف کنید. سعی کنید به آهستگی تک تک عضلات بدن خود را، به ترتیب از نوک انگشتان پا تا سر، ابتدا منقبض و سپس شل کنید.

5-  یوگا: انواع مختلفی از حرکات ورزشی یوگا وجود دارد. بعضی از حرکات آن فیزیکی بوده و برخی دیگر بصورت تمرینهای ذهنی و تفکری هستند. روشهای آموزشی مختلفی برای یوگا وجود دارد که عمدتا بصورت شرکت در کلاسهای عملی یا تماشای فیلمهای ویدئویی آن می‌باشد و هرکدام ویژگی خاص خود را دارد.

6-  تمرین تنفس: سعی کنید حداقل 20 دقیقه در روز نفس عمیق بکشید. به هیچ چیزی فکر نکنید و فقط به نفسهای خود تمرکز داشته باشید. آهسته نفس را از راه بینی فرو برید، چند ثانیه آنرا نگه دارید و سپس آنرا از راه بینی یا دهان خارج کنید. بر اساس نیاز اینکار را چندین بار انجام دهید. این تمرین عضلات تنفسی را تقویت نموده، در مواقع لزوم توان لازم برای تنفس را خواهد داشت.

7-  بیوفیدبک: این روش به تازگی در مراکز اعصاب و روان مورد توجه قرار گرفته است. در این روش یک تکنسین به شما آموزش خواهد داد که با فعالیتهای جسمانی و روانی خود عملکرد سیستم اعصاب مرکزی را تحت تاثیر قرار داده و سیستمهای خودکار بدن را مانند ضربان قلب، فشار خون و حتی درجه حرارت بدن کنترل کنید. تمام فرآیندهای اجرایی توسط یک رایانه مورد بررسی قرار می‌گیرد و عملیات انجام شده بر روی نمایشگر رایانه قابل دیدن هستند. با کمی تمرین شما براحتی کنترل بدن خود را در دست خواهید گرفت و می‌توانید حتی فشار خود را پایین آورید. این روش بویژه در هنگام استرس که ممکن است تمام سیستمهای قلبی و گردش خون بدن دچار تغییرات منفی شود، بسیار کاربرد دارد. استفاده از این روش را به همه توصیه می‌کنم. حتی کسانی که مشکل افسردگی ندارند و می‌خواهند در آرامش کامل کار خود را انجام دهند از جمله شرکت در امتحانات ورودی و مصاحبه، بیوفیدبک را فراموش نکنند.

8-  ماساژ درمانی: این روش هم به تمرکز فکر و جسم کمک زیادی می‌کند. البته کسی که ماساژ می‌دهد باید کارآزموده باشد و دقت کنید خود را در اختیار هرکسی قرار ندهید. افراد ناشی ممکن است آسیبهای عصبی- عضلانی جبران ناپذیری به بدن وارد کنند.

هرکدام از این روشها ویژگی خود را دارد و بهتر است روشهای مختلفی را امتحان کنید تا موثرترین روش را پیدا کنید. برخی از کلاسهای یوگا بهره می‌برند و برخی با تمرکز فکر و تنفس به هدف خود می‌رسند. من خودم از بیوفیدبک خیلی راضی هستم و فکر می‌کنم گم شده خود را یافته‌ام.

زمان خود را تنظیم کنید. برای رسیدن به آرامش وقت صرف کنید. اگر می‌خواهید این روشها را برای زمان فراغت خود انجام دهید، هرگز این زمان را نخواهید یافت. حتما ساعتهایی از بعضی روزهای هفته را برای این کار اختصاص دهید. حتی این ساعتها را بر روی سررسید کاری خود علامت بزنید تا هیچگاه برای آن ساعت برنامه‌ای نریزید. برخی از این روشها را حتی در محل کار هم می‌شود انجام داد؛ مثلا چند دقیقه استراحت برای قدم زدن در راهروهای خلوت اداره بسیار موثر است.

هرگز از کمک خواستن از دیگران نهراسید. مثلا به همسایه بگویید چند دقیق مواظب قابلمه روی اجاق باشد تا شما قدری تمرکز کنید. به این ترتیب خیالتان راحت است که دیگر غذا نخواهد سوخت.

یک نکته بسیار مهم: به هیچ عنوان تمرکز و آرامش را با تنبلی در یکجا قرار ندهید. همگی ما زمانهایی را برای خود نیاز داریم. آرامش یکی از نیازهای مهم زندگی هر انسانی است مانند خوردن، خوابیدن و نفس کشیدن. پس سعی کنید برای ایجاد زندگی بهتر آرامش خود را بدست آورید.

 

 
 
 
بیماریها :
 
تغییر فعالیت جنسی در دوران پیری
 

 


 

از آنجایی که فعالیت جنسی یک موضوع خصوصی است، احتمالا اطلاعات کمی در مورد تغییرات آن با افزایش سن به گوشتان رسیده است. خبر خوبی برایتان دارم؛ میزان لذت بردن از این فعالیت با افزایش سن تغییری نمی‌کند. البته همانند بسیاری از صفتها اختلافاتی بین افراد مسن و جوان وجود دارد که قصد دارم آنها را خدمتتان عرض کنم.

در حدود سن 50 سالگی مردان و زنان متوجه تغییراتی در تمایلات و عکس العملهای جنسی خود می‌شوند. البته همانطور که گفته شد تصور نکنید که این تغییرات تاثیری در میزان لذت بردن ایجاد می‌کند بلکه نوع فعالیت آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و انطباقی بین نوع فعالیت جنسی و افزایش سن رخ می‌دهد. این انطباق را حتما برای شریک جنسی خود توضیح دهید.

تغییرات طبیعی در مردان بالای 50 سال

1-    میل جنسی به تدریج کاهش می‌یابد. در این خصوص مشکلاتی از جمله فشار خون، استرس و مصرف بعضی داروها تاثیر بسزایی در این کاهش دارند.

2-    مراحل آماده شدن برای فعالیت جنسی در مردان با افزایش سن طولانی تر می‌شود. قوام آلت تناسلی نیز کمتر می‌گردد.

3-    با افزایش سن زمان انزال طولانی تر می‌شود.

‌تغییرات طبیعی در خانمهای بالای 50 سال

بعد از یائسگی میزان هورمون استروژن و آندروژن کاهش می‌یابد که باعث تغییرات فیزیکی بدن هم می‌شود.

1-    مدت زمان لازم برای ایجاد انگیزش جنسی طولانی می‌شود.

2-    حساسیت پوست زیاد می‌شود که باعث ایجاد احساس ناخوشایند در حرکات آلت تناسلی می‌شود.

3-    کاهش هورمون استروژن باعث نازکی مخاط دیواره واژن و بدنبال آن مقاربت دردناک می‌شود. برای کاهش این حس ناخوشایند در مقاربت بهتر است از حرکات تند پرهیز شود. استفاده از کرمهای حاوی استروژن هم بسیار کمک کننده است. این کرم مخاط واژن را به حالت طبیعی برمی‌گرداند.

4-    تمایل به انجام مقاربت جنسی کاهش می‌یابد.

اگر تغییراتی را قبل از 50 سالگی در فعالیت جنسی خود احساس می‌کنید، حتما به پزشک خانوادگی خود مراجعه و علت آنرا جویا شوید.

انطباق نوع فعالیت جنسی با افزایش سن

با افزایش سن نیاز روانی به لذت جنسی تغییر چندانی نمی‌کند و همین نیاز بدن را با تغییرات جسمانی تطبیق می‌دهد. به این ترتیب نیازهای روانی جنسی تا حدی برآورده می‌شوند. همانطور که گفته شد با مصرف برخی داروها یا ابتلا به برخی بیماریها علاقه به میل جنسی کاهش می‌یابد که برای رفع آن باید با پزشک خود مشورت کنید. در این گونه موارد با شریک جنسی خود این موضوع را مطرح کنید تا با حمایت روانی بتواند در رفع شدن این مشکل کمک موثری باشد.

برای لذت بردن از فعالیت جنسی در دوران میانسالی و پیری به نکات زیر توجه کنید:

1-    زمان زیادی را برای اینکار در نظر بگیرید. مطمئن باشید در زمان کوتاه نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

2-    قبل از ورود به مرحله اصلی، برای آماده سازی آلت تناسلی اقداماتی باید انجام داد. این اقدامات در مردها و زنها متفاوتند.

3-    استفاده از کرم یا ژل نرم کننده کیفیت لذت بردن را چندین برابر می‌کند.

4-    از مصرف الکل خودداری کنید. الکل هم قوام آلت تناسلی مردانه را کم می‌کند و هم باعث خشکی مخاط واژن می‌شود.

5-    استفاده از وسایل محافظ مانند کاندوم در پیشگیری از بیماریهای مقاربتی مانند ایدز در تماسهای مشکوک الزامی است. اما این وسایل از کیفیت عملیات جنسی می‌کاهد و معمولا مراحل بطور کامل انجام نمی‌شوند. پس بهتر است بجای داشتن چندین شریک جنسی مشکوک، یک شریک مطمئن انتخاب کنید که احتمال بروز بیماریهای مقاربتی را کم خواهد کرد.

6-    وسایل کنترل باروری برای جلوگیری از بارداری نباید فراموش شوند. بارداری در سنین بالا خطر بروز اختلالات کروموزومی در جنین را بیشتر می‌کند.

فعالیت طبیعی جنسی در هر دوره‌ای از زندگی در افزایش کیفیت زندگی تاثیر بسزایی دارد و عملکرد روزانه شخص را دچار تغییرات مثبت می‌کند. پس در طبیعی نگاه داشتن این فعالیت کوتاهی نکنید.

 

  

 
 
نکات آموزنده :
 
 
چه بخوریم
 

 


 

سعی کنید یکی از مواد غذایی زیر را در خوراک روزانه خود بگنجانید:

·        بادام: منبع خوبی برای پروتئین، فیبر، ویتامین E و انواع آنتی اکسیدان است. این مغز میوه در کنترل وزن، سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر موثر است.

·        جو: این ماده غذایی سرشار از ویتامین E، گروه ویتامینهای B، فیبر و انواع آنتی اکسیدان می‌باشد. در جو ماده‌ای دیگر وجود دارد به نام بتاگلوکان که خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می‌دهد.

·        قهوه: مقادیر کم این ماده می‌تواند مانع از بروز دیابت نوع 2 شود. تاثیر شگرفی در خلق و حافظه میگذارد. در مردها دیده شده است که مانع از شکل گیری بیماری پارکینسون در افراد مستعد می‌گردد.

·        تخم مرغ: انرژی زیادی ندارد ولی منبع بسیار خوبی برای پروتئینهای با کیفیت است. اسید فولیک و آهن بالایی هم دارد. نقش مفیدی در سلامت بینایی و کنترل وزن می‌تواند داشته باشد. در صورت مصرف تخم مرغ در وعده صبحانه، میزان اشتها را در کل روز کاهش می‌دهد.

·        انگور: سرشار از ویتامین C، پتاسیوم و ماده‌ای بنام کرستین است. پژوهشها نشان داده‌اند که این ماده در افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن نقش موثری دارد.

·        کلم پیچ: این سبزی فوق سالم دارای ویتامینهای A و C، پتاسیوم، لوتئین و زگزاتان است که تاثیر زیادی در کاهش موارد بعضی از سرطانها و نابینایی ناشی از پیری دارد.

·        زنجبیل: این ادویه خاصیت ضد التهاب دارد و می‌تواند تاثیر خوبی در کاهش دردهای مفصلی بخصوص زانو داشته باشد. از طرف دیگر در کاهش آشوب معده، تهوع و ماشین گرفتگی تاثیر قوی می‌گذارد.

·        گردو: این مغز هم دارای بهترین نوع ویتامین E است که اثر آنتی اکسیدانی خوبی را ایفا می‌کند. قبلا در مورد فواید مواد آنتی اکسیدان توضیح مفصل داده‌ام.

·        سیب زمینی: دارای مقادیر زیادی از ویتامینهای A و C، فیبر و نشاسته است. منبع سرشاری از ماده‌ای بنام لیکوپن است که در مبارزه بر بیماریهای قلبی و سرطانهای پروستات و پستان نقش قوی دارد.

·        روغن زیتون: این ماده که در غذاهای مدیترانه‌ای به وفور دیده می‌شود، منبع خوبی از چربیهای غیراشباع مفید برای قلب می‌باشد. از طرف دیگر اثر ضدالتهابی خیلی خوبی دارد و برای بیماریهای قلب و سرطان تاثیر خوبی دارد.

 

 

 
 
 
 
 
 
برای بیماری گلودرد چه کنیم؟
 

 


 

فصل زمستان در راه است و ابتلا به بیماریهای عفونی از جمله گلودرد شیوع زیادی پیدا خواهد کرد. از آنجایی که بیشتر موارد گلودرد ویروسی هستند، نیازی به مصرف آنتی بیوتیک وجود ندارد. مصرف آنتی بیوتیک فقط مختص گلودردهای چرکی است که مهمترین عامل ایجاد کننده آن استرپتوکک است. در این موارد بهترین درمان پنی سیلین است. برای بهبودی قطعی و شناسایی نوع گلودرد حتما به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید.

در اینجا قصد دارم مواردی را که به درمان گلودرد کمک می‌کند خدمتتان عرض کنم.

1-    استراحت در بیماران تاثیر بسزایی دارد. حتما در ساعات اول بیماری استراحت کنید و انرژی خود را برای دفاع از عوامل بیماریزا نگه دارید.

2-    مصرف مایعات هم به درمان بیماری کمک زیادی خواهد کرد. تا می‌توانید از مایعات گرم استفاده کنید.

3-    برای کاهش درد بهترین دارو استفامینوفن است.

4-    قرصهای مکیدنی روی هم در کاهش درد گلو موثر هستند اما هرگز بطور خودسرانه استفاده نکنید چونکه اگر عامل بیماری میکروبی باشد، ممکن است عوارضی از جمله روماتیسم قلبی ایجاد شود.

5-    قرقره کردن با آب نمک ولرم هم خیلی مفید است. این آب نمک نباید غلیظ باشد. حواستان باشد که در یک لیوان آب گرم فقط یک قاشق چایخوری نمک بریزید.

6-    مکیدن آبنبات هم در کاهش درد موثر است. آبنبات با جلوگیری از خشک شدن مخاط گلو به کاهش درد کمک می‌کند.

7-    در خانه یک دستگاه بخور لازم است بخصوص در خانه‌هایی که سیستم گرمایش آنها بخاری گازی یا شومینه است. این گونه دستگاههای گرماساز با خشک کردن محیط خانه مخاط گلو را خشک کرده، درد را تشدید می‌کنند.

8-    لباس یقه اسکی، شال یا دستمال گردن برای گرم نگهداشتن گلو لازم است. در طب سنتی از ضماد بابونه استفاده می‌کردند. یک قاشق چایخوری از گل بابونه در دو لیوان آب جوش می‌ریزند. بعد از 5 دقیقه مایع را صاف کرده و دستمالی را در آن خیس می‌کنند. دستمال را بر روی گلو می‌گذارند تا خنک شود. برای گرفتن نتیجه بهتر این عمل را تا 8 بار می‌توان تکرار کرد.

9-    نمک دریا هم برای کاهش درد مفید است. برای اینکار خمیری از نمک دریا درست می‌کنند. بر روی 2 فنجان نمک دریا 5 تا 6 قاشق آب گرم بریزید. با این روش خمیر بدست آمده حالت مرطوب پیدا می‌کند. این خمیر را وسط یک دستمال قرار داده، آنرا لوله کنید. سپس این دستمال را دور گردن قرار دهید و روی آن یک حوله خشک بگذارید. تا حد تحمل این پوشش را بر روی گردن خود نگه دارید.

10-  بخور دادن هم به کاهش درد کمک می‌کند. برای این منظور یک کتری محتوی آب جوش را در داخل سینک ظرفشویی بگذارید. با حوله بر روی آن قرار گرفته و شروع به تنفس کنید. تا می‌توانید با بینی و دهان خود نفس عمیق بکشید. ده دقیقه این کار را ادامه دهید و سپس آب کتری را خالی کنید. حداقل 4 بار در روز این کار را تکرار کنید. نیازی به تذکر نیست که در طول انجام این کار مراقب باشید که خودتان را با آب جوش یا بخار نسوزانید.

 

 

 
 
 
نکاتی آموزنده در مورد ورزش
  


 

جثه شما به هر اندازه که هست، ورزش کنید.

بنا به تصور برخی از مردم، ورزش مخصوص افراد لاغر یا متناسب است. نظر شما خواننده محترم چیست؟ بله درست حدس زدید. انسان هر چقدر که چاق باشد باز هم می‏تواند فعالیت جسمانی متناسب با هیکل خود انجام دهد.

مهم نیست که تنهایی ورزش کنید یا بطور دسته جمعی؛ مهم این است که با ورزش کردن هم به سلامت جسمانی خود کمک کرده‌اید و هم نشاط بیشتری در زندگی خود می‌یابید. از طرف دیگر در ورزش جمعی رقابت هم ایجاد می‌شود که هیجان مثبتی در زندگی شما پدید خواهد آورد. در این مطلب می‌خواهم با افزایش انگیزه در شما، نشاط و سلامت را با شروع فعالیتی منظم بصورت ورزشی متناسب با وضعیت جسمانی خود به شما هدیه دهم.

چرا باید ورزش کنیم؟

ورزش مناسب و درست با کنترل بیماریهای زیر می‌تواند باعث افزایش طول عمر گردد:

1-    دیابت

2-    بیماریهای قلبی- عروقی

3-    افزایش فشار خون

4-    پوکی استخوان

5-    التهاب مفاصل

اگر کسی ورزشی نادرست انجام دهد، نه تنها طول عمرش اضافه نخواهد شد بلکه ممکن است با اعمال فشار بیش از حد به قلب و رگها اختلالی جدی در بدن ایجاد کرد.  در انتخاب نوع ورزش حتما با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید.

تاثیر ورزش بر روحیه انسان

همانطور که می‌دانید ورزش علاوه بر جسم، تاثیر مثبتی هم بر روان انسان دارد که عبارتند از:

1-    تاثیر مثبت نسبت به نوع نگرش بر خود

2-    کاهش استرس

3-     افزایش ظرفیت تحمل مشکلات اطراف

4-    افزایش اعتماد به نفس حقیقی (اعتماد به نفس کاذب ایجاد نمی‌کند)

5-    بهبود وضعیت  خواب

6-    افزایش توانایی جسمی و فکری

7-    با ترشح هورمونی به نام اندورفین شادی آفرین خواهد بود.

تنظیم یک برنامه هفتگی برای ورزش

شروع ورزش کمی سخت است ولی به دلیل ترشح شدن آندورفین ادامه آن کار سختی نیست ولی برای ورزش خود حتما یک برنامه منظم و مداوم داشته باشید.

در برنامه خود حتما به موارد زیر توجه خاص داشته باشید:

1-    شروع تدریجی: بدن شما برای آماده شدن به انجام ورزش نیاز زمان دارد. هیچگاه در ابتدای کار سنگین کار نکنید.

2-    گرم کننده: در شروع برنامه خود حتما از یکسری حرکات گرم کننده استفاده کنید تا بدنتان برای انجام ورزشهای سنگین‏تر آماده شود. حرکات ساده دستها به بالا و اطراف، قدم زدن درجا و انجام حرکات ریتمیک از جلمه گرم کننده‌ها هستند.

3-    شل کننده: ورزش خود را ناگهان قطع نکنید. اگر سریع راه می‏رفتید، راه رفتن خود را به تدریج کند کرده تا بدنتان سرد شود. این عمل کمک می‏کند که از قلبتان محافظت کنید و ماهیچه‏ها شل شده و در نتیجه از صدمات ماهیچه‏ای جلوگیری شود.

4-    تعیین اهداف: اهداف می‏توانند بصورت کوتاه مدت یا بلند مدت تعیین شوند. در هدف کوتاه مدت حداقل سه روز در هفته و هر روز حداقل 5 دقیقه ورزش کنید. هدف بلند مدت بصورت 6 ماهه تنظیم می‌شود بطوریکه در پایان ماه ششم به هدف خود رسیده باشد.

5-    پیروی کردن از برنامه: فعالیت‏های ورزشی خود را یادداشت کنید. در صورتی که از روند پیشرفت ورزش خود به سمت هدف ناراضی بودید، با مرور کردن فعالیتهای خود در شروع برنامه، به ادامه فعالیت امیدوار شوید.

6-    انجام یک ورزش مناسب در کارهای روزانه زندگی: ورزشی را انتخاب کنید که تداخلی در برنامه روزانه شما ایجاد نکند.

7-    انتخاب یک همراه خوب: همراه کردن یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده در ورزش از یک طرف آنرا برای شما لذت بخش‏تر می‏کند و از طرف دیگر مشوقی برای ادامه ورزش خواهد بود. ورزش کردن با یک رفیق فعال شما را بیشتر سرحال می‏آورد.

8-    ورزشی لذت بخش را انتخاب کنید: از بین ورزشهای مختلف سعی کنید که ورزشی را انتخاب کنید که واقعاً برای شما لذت بخش است.

9-    خود را تشویق کنید: اگر نمی‏توانید ورزش کنید یا ورزش کردن برای شما سخت است، نسبت به همان مقدار اندک ورزش احساس خوبی پیدا کنید و این حرکت را پیشرفتی بزرگ بحساب آورید. مثلاً اگر توانستید که از صندلی خود بلند شوید و مقداری پیاده‏روی کنید، احساس سربلندی و افتخار کنید. بعد از مدتی خواهید دید نسبت به زمان شروع ورزش تا چه اندازه پیشرفت کرده‌اید و نسبت به آینده خود امیدوارتر خواهید شد.

 
اطلاعات دارویی: 
آلپرازولام Alprazolam
 


 

 

نام تجاری: Xanax

 

گروه دارویی – درمانی:

بنزودیازپین– ضد اضطراب– ضد لرزش- شل کننده عضلانی

 

اشکال دارویی :

قرص 0.5mg و 1 میلیگرمی خط دار (scored tab.)

نکته:

قرصهای خط دار یا scored tablets قرصهایی هستند که به نصف یا 4/1 قابل تقسیم بوده و روی قرص خطوطی جهت سهولت این امر دیده می‌شود. لذا قرصهایی که روی آنها این خطوط دیده نمی‌شود قابل تقسیم نمی‌باشند و در صورت تقسیم کردن آنها، دوز صحیح به بدن بیمار نمی‌رسد.

 

موارد مصرف:

اختلالات اضطرابی، افسردگی، اختلالات خلقی قبل از قاعدگی، بی‌خوابی شدید

 

موارد منع مصرف:

1.     حساسیت شدید به داروهای این دسته (بنزودیازپین ها)

2.     بیماری آب سیاه (گلوکوم) با زاویه بسته

3.     بعضی از بیماریهای ریوی

4.     اختلال عملکرد کبد و یا کلیه

5.     سابقه مصرف الکل

6.     بیماری پورفیری حاد

7.     بیماران مسن و ناتوان

 

توجه:

مصرف دارو برای بیش از 4 ماه موثر نخواهد بود.

 

تداخلات دارویی: در صورت مصرف مواد یا داروهای زیر با پزشک خود حتما مشورت کنید:

1-    الکل

2-    آنتی هیستامینها

3-    داروهای ضد صرع

4-    داروهای دسته باربیتوراتها

5-    ضد دردهای مخدری

6-    سایمتیدین متابولیسم آلپرازولام را کاهش و سطح خونی آنرا افزایش می‌دهد.

7-    داروهای ضد بارداری

 

 

عوارض جانبی:

شایعترین: خواب آلودگی، سنگینی سر، سر درد

مهم ترین: اختلالات تنفسی، عدم تعادل، افت فشار خون، افزایش ضربان قلب، تغییرات نوار قلب

سایر عوارض: افسردگی، بی خوابی، عصبانیت، خستگی، لرزش، بیقراری، تاری دید و تنگی نفس

 

توجه:

بیمارانی که بطور مرتب و طولانی این دارو را مصرف می‌کنند، بایستی بطور دوره‌ای تحت آزمایش خون و ادرار قرار گیرند.

 

مصرف در بارداری : گروه D

 

مصرف در شیر دهی : گروه C
 

 

تهیه و تنظیم: خانم دکتر پوریوسفی  

 

 

 
 
 
 
 
پیشگیری بهتر از درمان است!
 
ذرت غذای خوبی برای پیشگیری از سرطان و پوسیدگی دندان
 

 

  


 

ذرت که به فارسی بلال نیز نامیده می شود، غذای خوبی برای پیشگیری از سرطان است. از طرف دیگر کاکل ذرت دارای مواد معدنی مختلف از جمله املاح پتاسیم و کلسیم است.

ذرت دارای ارزش غذایی فراوانی است ولی به علت نداشتن گلوتن (چسب گندم) نمی‌توان از آن نان تهیه کرد. بنابراین برای تهیه نان ذرت، آرد آن را با آرد سایر غلات مخلوط می‌کنند.

ذرت از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است و غذای خوبی برای پیشگیری سرطان است.

استفاده مداوم از ذرت از کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند.

روغن ذرت فاقد کلسترول است و بدلیل داشتن ویتامین ای بالا برای درمان اگزما و بیماریهای پوستی مفید است.

کاکل ذرت را قبل از رسیدن کامل میوه یعنی قبل از پژمرده شدن می چینند و بسرعت خشک می کنند. کاکل ذرت بعد از خشک شدن رنگ قهوه ای پیدا می کند. دم کرده کاکل ذرت ادرار آور است و شوینده مناسبی برای دستگاه ادراری است. به این ترتیب درد و ناراحتی‌های ناشی از غلظت ادراری را تسکین می دهد. این حالت برای پیشگیری و درمان سنگ، ‌التهاب و ‌ورم مثانه بسیار مفید است
 
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 5 دی‌ماه سال 1387 ساعت 12:32 | نویسنده: امیر زارعی | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد