X
تبلیغات
رایتل

kurdistan HSE

سایت تخصصی ایمنی، بهداشت صنعتی و سیستم های مدیریتی

ده توصیه برای رانندگی ایمن در زمستان

بر روی ادامه مطلب کلیک کنید....

ده توصیه برای رانندگی ایمن در زمستان   


کارشناسان برای آمادگی شما و وسیله نقلیه اتان در زمستان چه پیشنهاداتی دارند ؟

ژودی ژیلمن - شخصی که یک تصادف خیلی ترسناک را در سال گذشته تجربه کرده است - مخاطرات رانندگی در زمستان را به خوبی می داند . او  می گوید : « از آنجا که یک روز آفتابی بود ، فکر نمی کردم یخی وجود داشته باشد . » همه چیز هنگامی که او دید خودروی روبرویش به دور خود می چرخد تغییر کرد . او کوشید تا بر پدال ترمز فشار آورد ، اما کار نمی کرد . پس از یک چرخش وحشتناک ، او خود را در این مبارزه سالم یافت البته به همراه درسی بزرگ ! چنانکه می گوید : « هیچ فاصله ای بین خودروهای ما وجود نداشت »  او با یک سرعت محدود رانندگی می کرد ، اما با شرایط خطرناک موجود ، محدودیت بسیار شدیدتر شده بود . در باور بسیاری از مردم ، ماههای زمستانی برفی ، یخی و تاریکترند . تمام این عوامل می توانند به شرایط خطرناکی برای رانندگی بدل شوند . بدین دلیل اهمیت دارد تا گامهای لازم را برای آمادگی خود و خودروتان برای رانندگی بردارید . رعایت این نکات برای حفاظت شما از آسیب  و تصادف کلیدی است . این موارد چیزی بیش از بستن کمربند ایمنی به تنهایی است . اگر چه آن نیز نقطه خوبی برای شروع است . در اینجا به نکات کارشناسی برای تجهیزات ایمنی جاده های زمستانی پرداخته خواهد شد .

* سرعت را با شرایط آب و هوایی تطبیق دهید :

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که تنها رعایت محدودیت سرعت همواره برای سفر ایمن در هر شرایطی مناسب است . « محدودیت سرعت برای شرایط عادی در نظر گرفته شده است . » بسیاری از تصادفات منجر به جرح و خسارت کامل در ماههای زمستان رخ می دهد و عدم کاهش سرعت علت اصلی آن است .

کاهش سرعتتان ، بهترین راه پرهیز از تصادفات و جراحات است . این بدین معنی است که زمان مسافرت بیشتری را برای سفرهای برون شهری زمستانی خود در نظر بگیرید . اگر هوا برفی و جاده لغزنده باشد به زمان اضافه تری نیاز خواهید داشت . چرا که بتوانید قبل از فشار بر پدال گاز با آن مقابله کنید .

* فاصله طولی را افزایش دهید :

افزایش فاصله طولی نیز بسیار مهم است و کلید پیشگیری از تصادم است . تصادفها و آسیبها اغلب به خاطر ترمزهای ناگهانی رخ می دهد . فاصله بین خودروتان و دیگر خودروها را حفظ نمایید . خلاصه آنکه ، اگر چه شما هیچگاه نباید چسبیده به پشت خودرو روبرو حرکت کنید اما عدم رعایت آن در شرایط بد بسیار خطرناک تر خواهد بود .

* بازدید خودروتان را زمان بندی کنید :

لازم است مطمئن شوید باتری خودروتان به اندازه کافی مایع دارد . باتری کاملاً پر و برای آب و هوای سرد باطری کاملاً پر نیاز است . مشکلات مربوط به باتری بیشترین موردی است که اغلب دیده می شود . پیشنهاد می گردد که مطمئن شوید باتری کاملاً شارژ است .اگر چه مهم است ضدیخ خود را نیز چک کنید . مطمئن لاستیک هایتان شیارهای مناسب را داشته و به اندازه کافی باد دارد . هم چنین لازم است که بدانید چراغهای عقب و ترمزهایتان به خوبی کار می کنند .

* از حواس پرتی هنگام رانندگی بپرهیزید .

چشمهایتان را به جاده بدوزید . تصادفها می توانند حاصل حواس پرتی راننده باشند . مطالعات نشان میدهد که پرحرفی و استفاده از تلفنهای همراه ، شما را در معرض خطربیشتری برای تصادف قرار می دهند . در طی ماههای زمستان و هوای بد ، بسیار مهم خواهد بود که تمام توجهتان به جاده باشد .

* سنتان را نیز در نظر بگیرید :

سن در هنگامی که به رانندگی مشغول می شوید اهمیت دارد ، چرا که آسیبهای مربوط به رانندگی می تواند برای افراد مسن تر مشکلات جدیدتری را ایجاد نماید . استخوانهای ترد سالمندان برای آسیب دیدن در تصادف خطرناکترند . یک فرد جوان می تواند از صحنه تصادفات جان بدر برد اما افراد مسن متحمل آسیبهای شدیدتری می گردند و بنابراین مهم است که آمادگی لازم را داشته باشند .

* یک ساک ( کیف ) رانندگی زمستان را برای خودروتان آماده کنید .

خودروتان باید به لوازم مورد نیاز ویژه موارد اورژانسی تجهیز شوند . این کیف برای موارد فوریتها مانند اتمام بنزین ، هنگام تصادف ، گم شدن یا ترمز بریدگی لازم است . این کیف باید شامل پتو ، آب ، تلفن همراه با شارژ کامل ، یک بازتابنده نور ، نمک برای ذوب یخ و مقداری غذا باشد .

* چشمهایتان را هر ساله چک کنید :

معاینه های سالیانه چشم نقش مهمی در رانندگی ایمن دارند . کمتر بودن طول روز ، به معنی ساعات بیشتری برای رانندگی سخت است .

در روزهای خاکستری وضوح و شفافیت کمی وجود دارد . هنگامی که در برف رانندگی می کنید ، سفیدی و درخشندگی زیادی وجود دارد . برف و یخ ، به دلیل لغزندگی نیاز به زمان طولانی تری برای واکنش دارند . کاستن سرعت و افزایش فاصله بین خود و دیگران یک نکته کلیدی است .

* برف و یخ را از خودروتان پاک نمایید :

اگر توفان باشد ، قبل از خروج برف پاک کنها را به کار اندازید . برسی داشته باشید که با آن تمام یخ و برف را از ماشین تان قبل از شروع به رانندگی ، پاک نمایید . سقف ماشین را نیز فراموش نکنید . چرا که هنگام رانندگی برف را بر روی شیشه های عقب و جلو خواهد ریخت و دید شما را به ناآگاه مسدود خواهد ساخت .

شما هم چنین باید خودروتان را پیش از حرکت گرم سازید . اما  نه در فضاهای سربسته مانند گاراژها . دود خوردو منبع عمده مونوکسید کربن است و تهویه مناسب برای پرهیز از مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن لازم است .

* شرایط نامناسب خود را برای رانندگی شناسایی کنید :

خودرو تنها چیزی نیست که نیاز به آمادگی دارد ، راننده نیز باید آماده باشد . باید هنگامی که احساس خوبی ندارید ، از رانندگی بپرهیزید . اگر خسته اید و یا مشروبات الکلی مصرف نموده اید از رانندگی خودداری کنید .

* این نکات را با نوجوان هایتان در میان بگذارید :

تصادفهای رانندگی یک عامل منجر به مرگ در میان نوجوانان است و این مسأله بویژه هنگامی اهمیت می یابد که شما رانندگی ایمن در زمستان را برای خانواده تان شرح می دهید . اگر راننده نوجوان دارید به یاد داشته باشید که به او آموزش دهید که هرگز دیر نیست که خودتان و خودروتان را برای ماههای زمستان آماه سازید .

تاریخ ارسال: یکشنبه 15 دی‌ماه سال 1387 ساعت 12:35 | نویسنده: امیر زارعی | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد